Kredyty hipoteczne – który wybrać, na co uważać?

Jedną z najtrudniejszych rzeczy przy zakupie nieruchomości, oprócz samego jej wyboru jest zdecydowanie, który kredyt hipoteczny będzie dla nas najlepszy.

Kredyt hipoteczny najczęściej jest udzielany na okres 15-30 lat. To bardzo długi okres w którym jesteśmy skazani na dokonywanie płatności.

Biorąc kredyt hipoteczny musimy przemyśleć jaką kwotę zgodzi się nam pożyczyć bank, jaką kwotę miesięcznie będziemy w stanie przeznaczyć na spłatę rat i czy jesteśmy skłonni podjąć ryzyko wzięcia kredytu z oprocentowaniem zmiennym.

Wiele osób chce mieć pewność, że będą mieli możliwość skorzystania na niskich stopach procentowych przez cały okres spłacania kredytu. Niestety kredyt o stałym oprocentowaniu nie umożliwia tego. Przy kredycie o stałym oprocentowaniu stopy procentowe będą przez cały czas na takim samym poziomie, czyli na poziomie z dnia podpisania umowy.

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem zapewnia większą elastyczność, ale i większe ryzyko. Przy kredycie o zmiennym oprocentowaniu skorzystasz, gdy stopy procentowe spadną. Może to spowodować, że oszczędzisz sporo pieniędzy przez cały okres kredytowy. Z drugiej strony jeżeli stopy procentowe, po jakich NBP pożycza pieniądze bankom ulegną podwyższeniu to spowoduje to, że osoby spłacające kredyty będą musiały płacić wyższe raty. Osoby, które wzięły kredyt o stałym oprocentowaniu nie mają takiego problemu.

Trzeba także mieć na uwadze to, że najniższe oprocentowanie nie zawsze jest najlepsze. Kredytodawcy bardzo często pozyskują zainteresowanie klientów poprzez reklamy w mediach, które nie mówią wszystkiego. Oprocentowanie może być reklamowane jako nawet kilka procent niższe niż u konkurencji. Najczęściej jest jednak tak, że to oprocentowanie rzeczywiście tak niskie jest niestety tylko przez 2-3 lata.

Kolejnym często stosowanym zabiegiem przez banki jest trochę niższe oprocentowanie kredytów jak u konkurencji, ale za to koszty zrefinansowania kredytu czasami nawet kilka krotnie wyższy niż u konkurentów. Tym sposobem przejście z kredytem do innego banku staje się nie opłacalne w związku z wysokimi kosztami zamknięcia kredytu w ich banku. Dzięki temu mają pewność, że zostaniemy z kredytem u nich przez cały okres 15 czy 30 lat.

Ostatnim z najczęściej stosowanych przez banki zabiegów jest trochę niższe oprocentowanie jak u konkurencji, ale za to musimy zakupić w danym banku ubezpieczenie nieruchomości.

Więc zanim się zdecydujesz na wybór któregokolwiek z kredytów dokładnie wszystko poprzeliczaj i wybierz tą ofertę, która będzie najlepsza dla Ciebie.

Biorąc kredyt hipoteczny musisz także zdecydować czy będzie on na 15 czy 30 lat. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Przy kredycie na 30 lat klient musi dokonywać spłaty przez o wiele dłuższy okres. Płatności te są niższe, ale tylko dlatego, że są rozciągnięte w czasie. Dodatkowo oprocentowanie kredytu na 30 lat jest wyższe od tego na 15 lat, ponieważ pożyczkodawca wystawiony jest na ryzyko, że nie spłacimy kredytu w całości przez 30 lat. Kredyt na 30 lat jest jednak lepszy przy inwestowaniu w nieruchomości, gdy to płatności od najemców wykorzystujemy do spłat rat.

Przy kredycie na 15 lat raty prawie zawsze są wyższe, ponieważ kredyt spłacany jest przez krótszy okres. Podczas gdy różnica w wysokości miesięcznych rat przy kredycie na 15 i 30 lat nie jest aż tak duża to różnica w kwocie jaką spłacimy bankowi jest kolosalna. Przy kredycie na 30 lat musimy spłacić bankowi prawie 2 razy tyle co pożyczyliśmy.

www.pomnazanie-pieniedzy.pl/inwestycyjny-kredyt.html

Google+

Podziel się ze znajomymi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *